Ile zarabia architekt wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba, która zajmuje się kształtowaniem pomieszczeń architektonicznych, ich wystrojem oraz wyposażeniem. Do pracy w zawodzie projektanta wnętrz przygotowują studia na kierunku architektura wnętrz, które są prowadzone w naszym kraju przez Akademie Sztuk Pięknych, Wyższe Szkoły Sztuk Plastycznych i politechniki.

W trakcie studiów na kierunku projektowanie wnętrz przyszli architekci są przygotowywani zarówno do pracy samodzielnej, jak i zespołowej. Po ukończeniu studiów takie osoby posiadają odpowiednie umiejętności z zakresu projektowania architektury wnętrz, wystaw oraz mebli.

Architekci wnętrz pracują na zlecenia klientów. Takie osoby mogą zajmować się między innymi zagospodarowywaniem pomieszczeń, opracowywaniem ich koncepcji plastycznej oraz sporządzaniem projektów razem z dokumentacją techniczną. Projektanci wnętrz mogą ponadto zajmować się projektowaniem stoisk wystawowych na targach, witryn sklepowych oraz przygotowaniem scenografii telewizyjnej, filmowej i teatralnej.

Dla wielu osób zawód architekta wnętrz jest zawodem niezwykle perspektywicznym i na dodatek dość dobrze opłacanym. Trzeba jednak wiedzieć, że zarobki architekta związane są między innymi z rodzajem wykonywanej pracy. Wyróżnia się bowiem nie tylko architektów wnętrz, ale również urbanistów czy architektów krajobrazu.

Architekci wnętrz zajmują się przede wszystkim wykonywaniem projektów pomieszczeń, tak, aby ludzie mogli się w nich bez problemu poruszać. Każdy architekt musi jednak wiedzieć, że pomieszczenia pełnią określone role. Inaczej więc należy zaprojektować pomieszczenie mieszkalne, a inaczej lokal biurowy. Projektanci wnętrz dodatkowo mogą zajmować się projektowaniem znaków rozpoznawczych i tak zwanych znaków informacji wizualnej (na przykład restauracji, hoteli).

Każdy architekt wnętrz musi posiadać staranne wykształcenie z zakresu rysunku, socjologii oraz psychologii. Co więcej, ważna jest także znajomość historii sztuki, różnych stylów architektonicznych kształtujących się na przestrzeni wieków, tworzyw oraz rozmaitych technologii.

Średnie zarobki architektów wnętrz kształtują się w granicach trzech – czterech tysięcy złotych. Znacznie mniej zarabia jednak początkujący architekt, który może liczyć na wynagrodzenie sięgające około dwóch tysięcy złotych. Jednak wraz z upływem czasu jego zarobki mogą wzrosnąć.

Architekt z uprawnieniami może natomiast liczyć na płacę w wysokości od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od posiadanych umiejętności, miejsca pracy oraz renomy firmy.

Wynajęcie profesjonalnego architekta kosztuje różnie, w zależności od pomieszczenia lub mieszkania, które chcemy zaprojektować. Ceny kształtują się na poziomie kilkudziesięciu złotych za każdy zaprojektowany metr kwadratowy powierzchni.