Jak przygotować się do studiów?

Każdego roku wielu licealistów decyduje się ubiegać o przyjęcie na studia na kierunku architektura wnętrz. Z branżą architektoniczną wiązane są dość duże nadzieje, ponieważ zawód architekta wnętrz pozwala na zdobycie dobrze płatnej pracy. Trzeba jednak wiedzieć, że osoby marzące o zrobieniu kariery w tym zawodzie powinny posiadać odpowiednie predyspozycje.

Kandydat na architekta wnętrz powinien odznaczać się przede wszystkim kreatywnością, pomysłowością, uzdolnieniami plastycznymi oraz umiejętnościami technicznymi. Coraz większa liczba uczelni posiadających w swojej ofercie studia na kierunku projektowanie wnętrz organizują więc wstępne egzaminy, aby móc poznać przygotowanie kandydatów.

Na egzaminie trzeba wykazać się nie tylko twórczym podejściem do narzuconego z góry tematu, ale również wyobraźnią oraz podstawową umiejętnością rysowania. Rysunek jest w tej dziedzinie niezbędny i jego nieznajomość właściwie dyskwalifikuje kandydata już na wstępnie. Współcześnie oczywiście rysunki odręczne są już nieco mniej popularne, ponieważ projektowanie wnętrz coraz częściej jest wykonywane przy pomocy nowoczesnych programów komputerowych.

Kandydaci na studia architektoniczne powinni zainteresować się ofertami placówek przygotowujących do egzaminów wstępnych na architekturę wnętrz. Oczywiście najlepiej jest wybrać taką szkołę, która organizuje w pełni profesjonalne kursy z projektowania. Zazwyczaj w takich kursach biorą udział kilkunastoosobowe grupy, a na wymarzone studia dostaje się większość osób.

Istotnym czynnikiem w dostaniu się na studia jest oczywiście nie tylko odbyty kurs z rysunku, ale również własna praca i zaangażowanie. O wiele większe szanse na zostanie architektem wnętrz mają osoby, które już w trakcie liceum uczęszczają na profesjonalne szkolenia.

Kursy z projektowania dla początkujących powinny dawać zarówno podstawową wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Zadaniem szkoły przygotowującej do studiów na kierunku architektura wnętrz jest nauczenie podstaw, a także w wielu przypadkach ujawnienie indywidualnych predyspozycji i uzdolnień.

Wybierając się na kurs przygotowujący do studiów, warto zwrócić uwagę na to, czy szkoła jest wyposażona w odpowiednie narzędzia pracy, a kadra posiada właściwe przygotowanie. Alternatywą mogą być również korepetycje u absolwenta lub studenta uczelni artystycznej. Taka opcja będzie mniej kosztowna, a również pozwoli przygotować się do studiów na kierunku projektowanie wnętrz.