Projektowanie pomieszczeń przy pomocy programów komputerowych

Jeszcze do niedawna głównym zadaniem dla architekta było opanowanie zasad tworzenia rysunku technicznego. Obecnie natomiast coraz popularniejsze staje się projektowanie wnętrz przy pomocy programów komputerowych. Znajomości takich innowacyjnych technologii uczeni są studenci już w trakcie studiów na kierunku architektura wnętrz.

Komputery właściwie od samego początku były wykorzystywane do sporządzania dokumentacji i tworzenia rysunków technicznych. Komputerowe wspomaganie procesu projektowania już nikogo nie dziwi, bowiem w ten sposób praca architekta stała się znacznie bardziej profesjonalna.

Każdy architekt wnętrz powinien wiedzieć, że w komputerowym projektowaniu szczególnie pomocne są profesjonalne narzędzia, takie jak chociażby AutoCAD. Obok nich możemy też znaleźć szereg programów do projektowania i aranżowania różnego rodzaju powierzchni: mieszkalnych, biurowych, usługowych czy użytkowych. Z pomocą takich programów znacznie łatwiej jest zaplanować wygląd konkretnego pomieszczenia.

Profesjonalni architekci oczywiście nie powinni korzystać z bezpłatnych rozwiązań, gdyż takich na rynku komputerowym można znaleźć naprawdę sporo. Są to najczęściej programy tworzone na przykład na zlecenia producentów mebli i służą do udostępniania klientom.

Profesjonalne i nowoczesne programy do projektowania wnętrz oferują szereg pomocnych funkcji, dzięki którym cały proces aranżacji wnętrz można przejść znacznie szybciej niż w przypadku sporządzania tradycyjnego rysunku technicznego. W takich programach można natknąć się na takie opcje, jak: szkielet, szkic, tekstury czy pełna wizualizacja. Dodatkowo większość dostępnych na rynku programów umożliwia pracę w trybie trójwymiarowym.

Największą siłą komputerowych rozwiązań w projektowaniu wnętrz są niewątpliwie różnorodne możliwości programów. Takie aplikacje umożliwiają sporządzanie wycen, generowanie wydruków, tworzenie własnej bazy materiałów czy wykorzystywanie różnych elementów wyposażenia.

Większość programów komputerowych do projektowania jest prosta w obsłudze. Poszczególne etapy prac realizuje się za pomocą myszki. Dodatkowo wiele aplikacji posiada zbiór najbardziej przydatnych architektowi narzędzi (na przykład wyrównywanie, obracanie, dosuwanie) oraz umożliwia podgląd stworzonego projektu w wersji trójwymiarowej. W ten sposób projektowanie poszczególnych przestrzeni odbywa się znacznie szybciej i prościej.

Projekty wnętrz stworzone za pomocą takich programów komputerowych umożliwiają również nanoszenie zmian i modyfikacji dostosowanych do potrzeb klienta.